Українська
РУСУКР

Плюси та мінуси екдистерону

07.05.2023
0

Серед біологічно активних добавок (БАД) є такі, які одночасно потрапляють і в спортивне харчування, і в препарати для здоров'я та активного довголіття. Серед найпопулярніших – добавка Екдистерон. Її також призначають лікарі як допоміжне лікування багатьох захворювань, для прискорення відновлення після тривалих інфекційних хвороб чи інтоксикацій та підвищення якості реабілітації після травм. У цій статті розповімо про плюси та мінуси БАД Екдистерон і роз'яснимо кому і як правильно її приймати.

Що таке екдистерон

Екдистерон

Екдистерон (екдистен, ратибол) – препарат рослинного походження, що віднесений до категорії Адаптогени. Його діюча речовина є природним з'єднанням стероїдної структури, в якому крім 20 beta-hydroxyecdysterone можуть бути присутні й інші фітоекдистероїди, що мають анаболічну активність: turkesterone, ponasterone, ecdysone. На відміну від анаболіків екдистерон не викликає негативних андрогенних та антигонадотропних ефектів, і не впливає на роботу кори надниркових залоз та інших ендокринних залоз.

Екдистерон був винайдений у СРСР. У 1987 році він був дозволений для широкого застосування, і продавався в аптеках під торговою назвою Екдістен, яка використовується і зараз. В Україні препарати, що містять екдистерон, дозволені до продажу та реєструються як БАД.

Де міститься гормон екдистерон

Вивчення екдистерону та його можливої користі для здоров'я людини почалося у 1976 році, і проводилося радянськими медиками-науковцями Сировим В.М. та Курмуковим А.Г. Вони досліджували анаболічну активність та збільшення продукції протеїнів під впливом екдистероїдної горомоноподібної речовини, що виробляється членистоногими для метаморфоз та линяння. Досить швидко було з'ясовано, що екдистерон вміють синтезувати деякі рослини. Роблять вони це з метою захисту від шкідливих їм комах. Ця речовина порушує їх розвиток та перешкоджає розмноженню.

Сьогодні для виробництва добавок Екдистерон у промислових масштабах вирощують Левзею сафлороподібну (Rhaponticum carthamoides). Деякі виробники БАД можуть закуповувати іншу сировину, наприклад, Живучку туркестанську (Ajuga turkestanica) або Бразильський женьшень (Pfaffia paniculata). Медики та фахівці спортивного харчування не рекомендують купувати китайські добавки з фітоекдистероїдами, так як вони виготовляються з отруйної рослини Cyanotis vaga, що росте у них, а ступінь очищення китайських екстрактів не завжди висока.

Плюси екдистерону

Перерахуємо доведені медичними дослідженнями позитивні ефекти добавки Екдистерон:

  • прискорення синтезу АТФ;
  • антиоксидантний захист та стабілізація клітинних мембран;
  • імуномодуляція;
  • оптимізація вуглеводно-фосфорного та ліпідного обмінів;
  • сприяння відновленню запасів глікогену в печінці та м'язах;
  • утруднення розвитку гіпоглікемії;
  • зниження рівня в крові поганих холестеринів;
  • поліпшення метаболічних показників міокарда та кровопостачання;
  • активізація синтезу протеїнів у різних органах та тканинах.

Добавку Екдистерон призначають при лікуванні тривалих інтоксикацій та інфекцій, астенічних станів, діабету 2 типу, гіпотонії, вегето-судинних дистоній, виразки шлунка або 12-палої кишки, гепатитів, неврастеній, неврозів, депресій, синдрому хрон.

Екдистерон підвищує адаптацію організму до стрес-факторів зовнішнього середовища, виявляє виражену тонізуючу та загальнозміцнювальну дію, підвищує працездатність. Його призначають з метою профілактики або терапії розумової та/або фізичної перевтоми. Він полегшує перебіг алергій, дерматитів, астматичних та аутоімунних станів.

Екдистерон підвищує лібідо у чоловіків. Але це відбувається не за рахунок збільшення вироблення тестостерону, а через стимуляцію нервових центрів, посилення загального анаболізму, поліпшення кровопостачання за рахунок збільшення просвіту судинного русла та потужності скорочення серцевого м'яза. У жінок Екдистерон не підвищує статевого потягу, але він допомагає при ПМС та в періоді постменопаузи.

Мінуси екдистерону

Мінусів у добавки Екдистерон практично немає. Вона добре переноситься людьми різного віку. Цей БАД мало токсичний і не викликає отруєння навіть при передозуванні. Побічних ефектів у екдистерону мало, і вони схожі з усіма проявами, типовими для тонізуючих препаратів:

  • безсоння, зниження ефективності снодійних препаратів;
  • підвищення артеріального тиску;
  • мігрень.

Екдистерон заборонений до прийому епілептикам, гіпертонікам, людям, які страждають від гіперкінезів, а також вагітним, жінкам, які годують груддю, а також дітям молодше 3 років. Можлива індивідуальна непереносимість або виникнення алергічних реакцій.

Як екдистерон використовується у спорті?

Спортсмени приймають препарати, що містять фітоекдистероїди давно. Екдистерону приписують успіхи та рекорди 80-х років минулого століття, показані спортсменами СРСР та НДР. Вважають, що й визначні досягнення американських важкоатлетів у 90-ті роки були показані завдяки цьому препарату.

Екдистерон у спорті – це:

  • збільшення кількості еритроцитів, підвищення рівня гемоглобіну та зниження концентрації сечовини, що підвищує працездатність;
  • запобігання перенапрузі міокарда та дисфункції серцево-судинної системи під час інтенсивних тренувань, зниження ЧСС при звичних рівнях навантаження;
  • поліпшення кровопостачання м'язів; підвищення сили їх скорочення;
  • інтенсифікація аеробно-анаеробних навантажень та підвищення швидкісно-силових показників;
  • поліпшення статичної витривалості та тонкої координації кисті;
  • швидке відновлення після тренувань, між змаганнями, після травм та хвороб;
  • підвищення величини наявних та потенційних резервів організму;
  • відсутність пригніченні вироблення  тестостерону та гормону росту.

У бодібілдингу Екдистерон цінують за те, що він збільшує м'язову гіпертрофію шляхом вибіркової активації бета-форми рецептора естрогену (ERβ), підвищення в міоцитах рівня калію та кальцію, підвищення азотистого балансу крові – збільшення концентрації загального білка у сироватці, прискорення синтезу ДНК, РНК та протеїну з амінокислот. Це означає, що він ефективний не тільки для чоловіків, але допоможе наростити суху м'язову масу без шкоди здоров'ю жінкам.

Щоб стати ідеальним «спонсором» м'язів для бодібілдера Екдистерону не вистачає лише одного – вираженого жироспалювального ефекту. Збільшення м'язової маси відбувається на фоні лише незначного зниження підшкірних та загальних жирових відкладень.

Чи заборонений екдистерон?

У 2023 році фітоекдистероїди не включені до списку заборонених речовин Всесвітнього антидопінгового агентства (ВАДА).

Проте уточнимо. У 2019 році ВАДА виступила спонсором повномасштабного дослідження [5], яке проводилося фахівцями Кельнського німецького спортивного університету, факультету молекулярної та клітинної медицини. В результаті було доведено, що екдистерон (20-гідроксиекдизон) має значний дозозалежний анаболічний ефект при силових навантаженнях і вживанні достатньої кількості білка. У порівнянні з тими, хто приймав плацебо, учасники експерименту, які пили фітоекдистероїди, збільшили приріст маси та збільшення продуктивності одноразового жиму лежачи.

У висновку дослідження Антидопінговій агенції було надано рекомендацію включити екдистерон в Список заборонених речовин та методів у спорті в класі S1.2 «Інші анаболічні засоби». Але поки що заборона не накладена. Фахівці ВАДА збирають статистичні дані та ведуть моніторинг використання препаратів екдистерону спортсменами, роздумуючи про накладення на них табу.

Як правильно приймати екдистерон?

Цілі прийому БАД Екдистерон

Ефективна добова доза

Схема прийому

Профілактика, допоміжне лікування та реабілітація після захворювань та травм

30-100 мг

3 рази на день, під час їжі; тривалість курсу визначає лікар

Поліпшення швидкісних та силових показників, підвищення аеробної витривалості та динамічної працездатності

200-400 мг

2-3 рази на день, під час їжі; тривалість курсу: 3-8 тижнів, тривалість обов'язкової перерви між курсами: 2 тижні

Приріст м'язової маси, підвищення анаеробної витривалості та збільшення часу статичних навантажень

500-800(1000) мг

на сніданок, під час перекусу перед тренуванням (у дні відпочинку – під час обіду) та під час вечері; тривалість курсу: 6-8 тижнів, тривалість обов'язкової перерви між курсами: 2 тижні

Увага! Приймаючи екдистерон для приросту м'язової маси слід не тільки дотримуватися зазначених високих дозувань і правильно тренуватися, а й обов'язково пити білковий концентрат, гейнери, мультивітамінні комплекси. Якщо не дотримуватись цих умов, то фітоекдистероїди не виявлять своєї «стероїдної» дії. Щоб м'язи росли, організму потрібні «будівельні матеріали» та необхідні для побудови протеїнів речовини. Багато бодібілдерів, приймаючи екдистерон, протеїни або амінокислоти, вітаміни та мінерали, включають до раціону ще й добавки Креатин і Tribulus terrestris.

Висновок

БАД Екдистерон – це ефективний адаптоген та стимулятор із доведеною ефективністю, що допомагає збільшити суху м'язову масу. Але для цього потрібно не тільки правильно приймати його. Сама добавка має бути виготовлена з якісної сировини. У нашому магазині немає підробок. Ми представляємо спортхарч та добавки для здоров'я та активного довголіття лише відомих у світі брендів, виробники яких мають бездоганну репутацію. Їхня продукція має всі необхідні сертифікати якості, тому вона без проблем проходить дозвільну реєстрацію в Україні.

Джерела

  1. Науковий спортивний вісник. Сімакін С.Ю. Комбіноване застосування Екдистену та продукту Бадьорість при заняттях циклічними видами спорту. 1988.
  2. Гаджієва Р.М. Порівняльне дослідження анаболічної дії препаратів рослинного походження екдистену, леветону та Прайм Плюс. 1995.
  3. Wilborn CD. Вплив добавок метоксиізофлавону, екдистерону та сульфополісахариду на тренувальну адаптацію у чоловіків, які тренуються з обтяженнями. 2006.
  4. Парр М.К. Бета-рецептор естрогену бере участь у гіпертрофії кістякових м'язів, спричиненої фітоекдистероїдом екдистероном. 2014 року.
  5. Ізенманн Е. Екдистероїди як нетрадиційний анаболічний агент: підвищення продуктивності за рахунок прийому екдистерону у людей. 2019.
  6. Коен П.А. Аналіз інгредієнтів добавок у базі даних харчових добавок Національного інституту охорони здоров'я, що продаються як такі, що містять нову альтернативу анаболічним стероїдам. 2020.
  7. Ecdybace, Sorbonne University. Лорі Дінан. Екдистероїд: фізико-хімічні дані. 2021.
  8. SportWiki. Бета-екдістерон. 2022.
  9. Wikipedia®. 20-гідроксіекдизон. 2022.
  10. ВікіпедіЯ®. Великоголовник сафлороподібний. 2022.
  11. Wikipedia®. Список препаратів, заборонених Всесвітньою антидопінговою агенцією.2023.
Плюси та мінуси екдистерону
Відгуків0

Написати відгук

Увага: HTML не підтримується!
Суперзнижки! Дивитись все
Хіти продажів