Українська
РУСУКР

Найкращі адаптогени для чоловіків та жінок

11.05.2023
0

Історія застосування речовин рослинного та тваринного походження з метою збереження та відновлення здоров'я налічує не одну тисячу років. Але застосовувати їх і створювати синтетичні препарати для пристосування організму до важких ситуацій, захисту його від агресивного впливу навколишнього середовища, фізичної перевтоми та емоційно-нервових стресів почали порівняно недавно.

Що таке адаптогени та як вони працюють?

Найкращі адаптогени для чоловіків та жінок

Адаптогени – це група фармакологічних засобів, які підвищують адаптаційні здібності людського організму. Термін був запропонований в 1947 році радянським токсикологом Н. В. Лазарєвим для позначення речовин, що чинять опір і підвищують саморегуляцію та неспецифічну стійкість органів, систем та психіки людини до стресу, несприятливих та агресивних впливів навколишнього середовища на організм. Адаптогени мають антиоксидантний, антитоксичний, репаративний, протизапальний та антиастенічний (енергостабілізуючий) ефекти.

В 1969 році фармаколог-валеолог І.І. Брехман та фізіолог І.В. Дардимов запропонували класифікувати адаптогени так:

  • натуральні:
  • рослинні – горіхи, гриби, квітковий пилок, коріння, плоди, кора та трави адаптогени – рослини женьшень, китайський лимонник, котячий кіготь (ункарія волосиста), ехінацея, хлорофіл та інші;
  • тваринні – спіруліна, кордицепс, продукти життєдіяльності бджіл, препарати на основі неокостенілих рогів, порошку сухої крові, перероблених молок лососевих риб, панцирів членистоногих, слимаки равлики та інші;
  • мінеральні – мумійо, цинк, селен, мідь, марганець;
  • синтетичні – оротат калію, метилурацил, рибоксин, інозин, бемітил, томерзол, дибазол.

Адаптогени, на відміну від стимуляторів і тоніків, підвищують працездатність та покращують інші функції організму таким чином, що вони допомагають повернути систему організму в динамічну рівновагу і після закінчення курсу та припинення прийому функціональні показники не повертаються до вихідного рівня.

Вважається, що внутрішні резерви організму мобілізуються через те, що більшість адаптогенів позитивно впливає на гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникову вісь, розриваючи порочне гормональне коло КРГ – АКТГ – адреналін – кортизол – АКТГ – КРГ та блокуючи негативні ефекти.

Крім цього, механізм дії адаптогенів пов'язаний з активацією процесів метаболізму та окисного фосфорилювання, нормалізації енергетичного та нуклеїнового обміну, антиоксидантним захистом клітинних мембран та структур. антигіпоксична активність та стимуляція синтезу катехоламінів.

Які переваги мають адаптогени для здоров'я чоловіків та жінок?

Незважаючи на те, що клінічна ефективність адаптогенів не доведена дослідженнями, досвід показує, що їх прийом:

  • підвищує вроджений та набутий імунітет, знижує гіперактивні імунні реакції при алергії та аутоімунних захворюваннях;
  • прискорює процеси регенерації та репарації;
  • сприяє оптимізації функціонування серцево-судинної та дихальної систем;
  • помірна стимуляція роботи ендокринних залоз;
  • підвищує чутливість слухового та зорового аналізаторів
  • покращує настрій, знижує рівень тривожності та емоційного стресу;
  • підвищують результативність розумової діяльності, покращують когнітивні функції мозку, у тому числі й у похилому віці;
  • зменшують втому, надають енергії та бадьорості, підвищують працездатність;
  • допомагає покращити спортивні результати.

Всі адаптогенні препарати не тільки виявляють подібну комплексну дію на організм, але й мають свою унікальну комбінацію, що визначає його головну «спеціалізацію». Так і з'явилися адаптогени від стресу – Adrenal Stress Support, Cortisol-Stress Balance, Imperial Adaptogen Anti-Stress, Stress Formula; адаптогени для імунітету – ехінацея, елеутерокок, левамізол, анаферон. А ось адаптогени для лібідо поділяються на чоловічі та жіночі. Найкращі адаптогени для чоловіків – Екдистерон, Мака, Co пальметто, а найоптимальніші адаптогени для жінок – Вітекс, Чорний кохош, Йохімбін.

Найкращі природні адаптогени для чоловіків та жінок

Рейтинг «Адаптогени – препарати, список найкращих у 2023 році» складено на підставі звітів продажів трьох найкращих світових брендів спортивного харчування та добавок для здоров'я та активного довголіття HAYA LABS, NOW та AMIX.

1. Ашваганда

Добавка з категорії адаптоген-антистрес. Ашваганда підвищує настрій, надає бадьорості, знижує рівень тривожності, покращує якість сну, підвищує показники короткострокової пам'яті, стимулює роботу щитовидної залози, підвищує лібідо у чоловіків та підтримує репродуктивне здоров'я у жінок.

2. Женьшень

Цей адаптоген затребуваний як «енергетична батарейка». Екстракт кореня покращує працездатність, підвищує життєвий тонус, позбавляє фізичної та психоемоційної перевтоми, омолоджує організм, покращує стан шкіри, волосся та нігтів.

3. Мака перуанська

Модний адаптоген допомагає боротися з тривожністю та депресивним настроєм, покращує пам'ять, підвищує концентрацію уваги. Є універсальним афродизіаком, що посилює лібідо та сексуальну насолоду і у чоловіків, і у жінок. Ця добавка адаптоген також збільшує кількість сперматозоїдів та подовжує час до еякуляції. Маку особливо цінують за полегшення симптомів простатиту, зменшення сили прояву ПМС та клімактеричного синдрому.

4. Елеутерокок

Цей адаптоген купують трудоголіки та люди, які працюють у важких умовах або під тиском. Він підвищує фізичну та розумову продуктивність навіть у стресових умовах. Елеутерокок підвищує імунітет, а як бонус – сприяє нормалізації рівня цукру в крові.

5. Гриб Рейші

Цей адаптоген купують для підвищення функцій імунної системи та прискорення регенерації клітин печінки. Порошок сухого тіла гриба Рейші допомагає відновити захисні сили організму у хворих та зміцнити імунітет у здорових людей. Рейші має протипухлинну активність, позитивно впливають на лейкоцитарну формулу крові та зменшує розмір пухлини при деяких різновидах раку.

6. Шизандра

Адаптоген, який не втрачає популярності, адже рятує від адреналінової втоми і допомагає позбутися стану адреналінового вигорання. Це – поганий настрій, дратівливість, тахікардія, низька працездатність, безсоння та посилене нічне потовиділення. Екстракт ягід китайського лимонника не тільки є відмінним протектором надниркових залоз, але й підвищує здатність організму адаптуватися/акліматизуватися до умов під час подорожей.

7. Тулсі

Ще один адаптоген, що набирає популярності, з антидепресивними властивостями – екстракт базиліка тонкокольорового (священного) або Тулсі. Крім покращення психоемоційного стану та ліквідації нападів головного болю, базилік знизить рівень будь-яких запальних процесів, очистить організм від токсинів, покращить роботу серцево-судинної системи та легень, допоможе у лікуванні офтальмологічних хвороб та кандидозу.

8. Корінь Солодки

Цей адаптоген користується особливою популярністю, оскільки входить до переліку офіційних засобів, які допомагають контролювати цукровий діабет 2 типу. Крім цього, екстракт кореня солодки показаний при кашлі для відхаркування, для лікування проблем з передміхурової та щитовидної залози, для регуляції роботи надниркових залоз, для прискорення загоєння ерозії шийки матки. Солодка допомагає від печії та лікування гастриту. Її призначають при цирозі печінки та гепатитах. Японці п'ть  цей адаптоген, коли кидають палити, оскільки він знижує потяг до нікотину.

9. Готу Кола

Цей адаптоген, виготовлений з екстракту багаторічної трави Щитовник індійський (Центелла азіатська) є природним ноотропом. Готу Кола ефективно покращує когнітивні функції мозку. Але її зростаюча популярність пояснюється здатністю покращувати стан периферичних вен, знижуючи запальні процеси варикозу. Центелла допоможе прибрати набряки та знизити силу симптомів передменструального синдрому.

Адаптогени для дітей

Зазвичай адаптогени заборонені для прийому у дитячому віці. Але серед них є такі, які можна приймати й дітям. Екдистерон можна пити астенічним дітям, починаючи з 3-5 років. За погодженням з лікарем дітям можна давати Тулсі та адаптогени, виготовлені на основі продуктів життєдіяльності бджіл. Екстракт або сироп кореня солодки можна пити починаючи з 12 років, а зроблені на основі екстрактів радіоли рожевої, елеутерококів та женьшеней адаптогени лікарі призначають з 14-16 років, після того, як завершиться період статевого дозрівання.

Як вибрати правильний адаптоген: ТОП 5 добавок для спортсменів та любителів фітнесу

Тим, хто займається спортом або фітнесом, адаптогени треба вибирати відповідно до поточного періоду або цілей, які потрібно вирішити. Наведемо конкретні приклади. Спортивні адаптогени – список препаратів ТОП 5, які не включені до списку ВАДА:

  1. Найкращий адаптоген для набору м'язової маси – Екдистерон. Крім гарантованого збільшення обсягу м'язів та посилення потужності їх скорочення, як у чоловіків, так і у жінок. Ця добавка 100% підвищить лібідо у чоловіків та полегшує симптоми ПМС у жінок. Екдистерон також цінують за ефективну профілактику перетренованості.
  2. Найкращий адаптоген-ергорген – Родіола рожева. Екстракт кореня цієї рослини підтримує роботу серця, підвищує силову та загальну витривалість, збільшує поріг втоми, покращує переносимість навантажень, прискорює постнавантажувальний ацидоз та відновлення. Родіола рожева запобігає токсичним ефектам вільних радикалів, які запускаються при тривалих фізичних навантаженнях.
  3. Найкращий адаптоген для імунітету – Ехінацея. У комбінації з вітаміном С її слід приймати під час епідемій грипу та ГРВІ. Екстракт соку трави ехінацеї допомагає відновити силу імунітету, що неминуче падає в період пікових навантажень при підготовці до змагань та під час них. Ця добавка підвищить аеробну витривалість, а допоможе швидше акліматизуватися після переїзду в інший часовий та/або кліматичний пояс.
  4. Найкращий адаптоген для схуднення – Гарцинія камбоджійська. Екстракт плодів цього дерева знижує рівень холестерину, гальмує та ускладнює утворення жирових клітин, притупляє апетит, чинить легкий проносний ефект.
  5. Найкращий адаптоген проти стресу – Ашваганда. Екстракт кореня індійського женьшеню знижує рівень кортизолу, заспокоює нервову систему, видаляє синдром передстартової лихоманки. Крім цього Ашваганда позитивно впливає на м'язи та суглоби, знижуючи в них рівень запальних процесів, що неминуче виникають при великих фізичних навантаженнях.

У спорті та фітнесі також ефективно працюють такі адаптогени як Бета-глюкан, Чорний кохош, Хлорела, Котячий кіготь, Спіруліна, Циссус, екстракт кореня кульбаби, куркумін, інозин, Л-допа, гриби Левова грива, Лютеїн, Мака, Со пальметто, Шиітаке + Майтаке + Рейші», Босвелія, ягоди Асаї, ягоди Годжі, Готу Кола, Гінкго Білоба.

Протипоказання та побічні ефекти при вживанні адаптогенів

Якими б корисними для здоров'я не були адаптогени, протипоказання у них теж є. Це:

  • порушення сну;
  • підвищена нервова збудливість, невротичні стани, неврози;
  • артеріальна гіпертензія;
  • гострий період після інфаркту міокарда;
  • патології, що супроводжуються високою температурою тіла;
  • гострі інфекції;
  • вагітність, годування груддю;
  • дитячий вік (кожний препарат має свій мінімальний поріг).

Від адаптогенів, особливо рослинного походження побічні ефекти виникають рідко. Безумовно, адаптогени-тоніки ЦНС, при передозуванні, можуть викликати порушення сну, тому їх не рекомендують приймати у вечірній час. Будь-які адаптогени можуть викликати реакції індивідуальної непереносимості та спричинити алергію. Але такі прояви мають оборотний характер і зникають після припинення прийому препарату.

Висновок

Адаптогени – ефективні засоби, що дозволяють зберегти здоров'я, продовжити молодість та роки життя. Їх рекомендують чергувати, і приймати різно-цілеспрямованими парами та в комбінації з речовинами, що посилюють їхню дію. Хороші результати дають готові комбіновані препарати. Але слід пам'ятати, що курс прийому повинен тривати 30-45 днів, після чого організму потрібно відпочити від адаптогенних речовин, замінивши їх іншими.

Правильно підібрані адаптогени допомагають вирішувати життєві завдання та досягати поставлених цілей з меншою напругою та тривогою, ставши джерелом бадьорості та ясності розуму.

Джерела

  1. Брехман І.І., Дардимов І.В. Нові речовини рослинного походження, що підвищують неспецифічну резистентність.1969.
  2. Паносян А.А. Адаптогени рослин. Ранні та нові аспекти та уявлення про їх спосіб дії. 2009.
  3. Горчакова Н.А. Фармакологія спорту. Дієтичні добавки адаптогенного характеру. 2010 року.
  4. Українська фармацевтична енциклопедія. Адаптогенні. 2016.
  5. SportWiki. Адаптогени. 2021.
  6. ВікіпедіяЯ®. Адаптогени. 2022.
Відгуків0

Написати відгук

Увага: HTML не підтримується!
Суперзнижки! Дивитись все
Хіти продажів