Казеїн
Казеїн – важливий компонент молока, складний білок з фосфатною групою (фосфопротеїн). У спортивному харчуванні казеїновий протеїн використовується як джерело білка, який відрізняється повільним засвоєнням і тривалою дією, чудово доповнює «швидкі» сироваткові протеїни.
Що таке казеїн і як його отримують
Це складна білкова сполука, основний молочний білок. В коров'ячому молоці казеїновий протеїн становить у середньому 3% маси та близько 80% загальної кількості протеїнів. У свіжому молоці він міститься у формі солі кальцію, при скисанні, звурджуванні перетворюється на вільну форму. При поділі кислого молока на сироватку та творожисту масу сироваткові протеїни концентруються в рідкій частині, а казеїновий протеїн – у щільній, на нього багаті кисломолочні, сичужні, тверді сири.
Залежно від цілей отримання цього білка молоко може звурджуватись за допомогою кислот, кисломолочних бактерій або сичужного ферменту. У спортивному харчуванні використовується 3 види казеїну, які розрізняються технологією отримання та вартістю.
Казеїнат – сіль кальцію, натрію, калію. Його виробництво може здійснюватися в 1 стадію – молоко знежирюють, осаджують для отримання казеїнового згустку (сирцю), подрібнюють згусток в колоїдному млині та впливають на нього лужними розчинами для утворення солей. При 2-стадійному виробництві сирець висушують і лужним розчином впливають на порошок. Казеїнат виділяють з розчину методом розпилювальної сушки. Виробництво за такою технологією супроводжується частковою денатурацією білка. Приготовлені з казеїнатів коктейлі густі, в'язкі, сильно піняться та не дуже приємні на смак, гіркуваті. З появою більш сучасних технологій виробництва інші види казеїнового протеїну практично витіснили казеїнат з ринку спортивного харчування.
Міцелярний – найбільш популярний у спортивному харчуванні різновид з оптимальним співвідношенням ціни, ефективності та смакових якостей. Його отримують щадним методом мікрофільтрації, без застосування кислот і нагрівання. Оскільки білок не піддається частковій денатурації в процесі виробництва, в шлунку він розщеплюється та засвоюється значно повільніше, ніж казеїнат.
Гідролізат отримують методом кислотного або ферментативного гідролізу водного розчину казеїну, казеїнату. Гідролізована форма відмінно розчиняється у воді, не піниться, не гірчить, засвоюється швидше, оскільки при гідролізі відбувається часткове розщеплення білків.
Особливості та переваги казеїнового протеїну
Як і будь-які протеїни, казеїновий необхідний спортсменам, щоб забезпечити організм достатньою кількістю білка для відновлення м'язів після тренувань, нарощування м'язової маси. Його відмінні риси:
- має багатий і збалансований амінокислотний склад, причому 77% амінокислот у його складі є протеїногенними (беруть участь у синтезі білка);
- є рекордсменом за вмістом амінокислоти глютаміна, яка благотворно впливає на імунітет і сприяє збереженню м'язів;
- служить додатковим джерелом кальцію та фосфору;
- значно притупляє відчуття голоду, що дозволяє використовувати його для схуднення;
- при його отриманні молочна сировина практично повністю очищається від лактози, цей вид протеїну можна приймати людям з її частковою непереносимістю;
- велика частина молочних жирів також видаляється, в готовому продукті вміст жиру вище, ніж в сироватковому ізоляті, але значно нижче, ніж в концентраті.
Головна особливість казеїну в тому, що він засвоюється значно повільніше сироваткових білків, в середньому протягом 8 годин, за рахунок цього надовго забезпечує м'язи амінокислотами та попереджає їх катаболізм в результаті голодування, після нічного сну. А ось анаболічний ефект безпосередньо після тренування виражений слабо.
Ціна на казеїновий протеїн
Товар | Ціна |
---|---|
BAD ASS, Crea - 300 г | 677 грн |
AmixPrо Creatine HCl - 120 капс | 614 грн |
Trec Nutrition, Creatine Sport - 300 г | 634 грн |
Sporter, Creatine hydrochloride 2100 - 120 капс | 419 грн |
IronMaxx, Creatinе - 130 капс | 699 грн |
Fitness Authority, Creatine - 300 г | 637 грн |
GoOn Nutrition, Creatine - 400 г | 777 грн |
Кому потрібен казеїн і як його правильно приймати
Казеїн необхідний:
- силовим спортсменам, які активно навантажують м'язи – виражений антикатаболічний ефект допоможе уникнути їх руйнування після інтенсивних навантажень;
- спортсменам в період сушки (схуднення зі зменшенням жирового прошарку та максимальним збереженням м'язової маси). Це цінне джерело необхідного для м'язів білка з низьким вмістом жирів і вуглеводів. Його здатність стимулювати термогенез і пригнічувати апетит також сприяє схудненню.
Цей протеїн випускається у формі порошку, для приготування коктейлю разова доза розводиться в 200-300 мл води або молока. Для нарощування м'язової маси рекомендується комбінувати казеїновий протеїн з сироватковим, безпосередньо після тренування приймати швидкий сироватковий, а перед сном, щоб забезпечити організм білком до ранку – казеїн. Для схуднення його можна пити протягом дня, 2-4 рази, до основного вечірнього прийому додати прийоми зранку, й/або в проміжках між їжею (для усунення голоду). Порція 30-40 г може замінити одну з трапез, якщо відсутня можливість повноцінно поїсти або цього вимагає режим харчування при схудненні. Для визначення добової дози потрібно враховувати масу тіла та цілі прийому (для набору маси потрібно приймати приблизно вдвічі більше цього спортхарчу, ніж при схудненні).
Кому не можна приймати казеїн. Можлива шкода, побічні ефекти
Перед початком прийому слід врахувати деякі моменти:
- цей спортхарч протипоказаний людям з харчовою непереносимістю казеїну або алергією на нього. Індивідуальна реакція може проявлятися у формі розладів травлення, болю в животі, його здуття, кропив'янки, рідше – закладеності носа, утрудненого дихання;
- вміст молочного цукру в цьому продукті обчислюється десятими частками відсотка, при частковій непереносимості лактози приймати його можна, при повній – не можна;
- при гострому гастриті, панкреатиті, виразковій хворобі цей молочний білок під забороною, а при хронічних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок слід порадитися з лікарем – у деяких випадках спортхарч може погіршити стан, спровокувати загострення;
- не варто приймати казеїн разом з білковою їжею – він уповільнює засвоєння інших білків, може спровокувати процеси бродіння, тяжкість у шлунку.
Переваги покупки казеїнового протеїну в магазині OKHEALTH
Інтернет-магазин ОКХЕЛС пропонує багатий вибір казеїну від провідних виробників спортивного харчування. В асортименті представлені:
- міцелярний казеїн і казеїнові комплекси (комбінація міцелярного казеїну та казеїнату кальцію);
- продукція брендів Optimum Nutrition, Amix, Scitec Nutrition, Quamtrax та інших;
- упаковки вагою від 30 г (1 порція) до 2,2 кг (економічні);
- порошок для приготування протеїнових коктейлів з різноманітними смаками – ваніль, шоколад, білий шоколад, різні фрукти.
Вся продукція автентична, сертифікована, поставляється від виробників. У магазині діють привабливі ціни, менеджери допоможуть з вибором, проконсультують щодо нюансів прийому. У статті "ТОП 10 найкращих казеїнів" Ви можете ознаймитись з рейтингом найкращих казеїнів у 2024 році. При оформленні покупки можна замовити доставку в різні міста України (деякі товари доступні тільки на умовах самовивозу з пункту видачі в Києві).
Популярні запити
Часті питання про Казеїн
Чому цей вид протеїну називають повільним?
Він перетравлюється та засвоюється поступово, замість різкого швидкого підвищення концентрації амінокислот у крові з подальшим спадом забезпечується стабільно висока концентрація протягом тривалого часу, до 6-12 годин після його прийому.
Навіщо пити казеїн на ніч?
Вночі, особливо ближче до ранку, через виснаження запасів глікогену й активізацію вироблення гормону кортизолу посилюється м'язовий катаболізм. Щоб захистити м'язи від руйнування, необхідно забезпечити їх білковим підживленням на весь час сну, поки нові порції білка не надходять до організму з їжею. Вирішити цю задачу можна тільки за допомогою повільного протеїну.
Від чого залежить ціна казеїнового протеїну?
Перш за все, на вартість впливає технологія отримання (міцелярний дорожче за казеїнат). Також має значення бренд, кількість порцій в упаковці.
Чи можна замовити доставку по Києву?
Так, по Києву здійснюється кур'єрська доставка.