Українська
РУСУКР

Як відновити нервову систему: поради і методики

11.03.2023
0

Нервова система людського організму відповідає за його загальний стан та функції, а також регулює всі процеси життєдіяльності. Щодня нервові клітини збирають інформацію про стан організму шляхом передачі електричних імпульсів. Тому дуже важливо стежити за роботою нервової системи, правильно її тренувати та щодня зміцнювати. Ефективне функціонування нервової системи допоможе уникнути розвитку дегенеративних хвороб та інших проблем зі здоровʼям. Також необхідно знати, як відновлювати нервову систему після навантажень та стресових ситуацій.

5 способів відновлення нервової системи після стресу та перевантажень

Як відомо, стрес та перевантаження не проходять безслідно, залишаючи не дуже приємні наслідки для людського організму. Це негативно впливає не тільки на фізіологію та психіку людини, а й і на нервову систему загалом.

5 ефективних способів, як відновити нервову систему після перевантажень та стресових станів:

1. Правильне харчування.

Збалансоване харчування – один із найкращих способів відновити та зміцнити нервову систему. Для цього необхідно включити до раціону харчування корисні інгредієнти:

  • незамінні жирні кислоти – містяться в оливковій олії, авокадо, мигдалі, брюссельській капусті, броколі, а також у насінні льону;

  • кальцій – міститься у молочних продуктах, шоколаді, буряках, шпинаті, мигдалі, сардинах, тунці, нуті, яйцях, сочевиці;

  • вітаміни групи В – містяться у дріжджах, волоських горіхах, шпинаті, грибах, злакових продуктах (пшениця, соя, овес), яєчних жовтках, мʼясі, молюсках.

2. Відмова від шкідливих звичок.

Відмовившись від шкідливих звичок, таких як куріння, зловживання алкогольними напоями, людина допоможе організму швидко відновити нервову систему, оскільки алкоголь і нікотин негативно впливають на неврологічні функції людського організму.

3. Фізичні навантаження

Ефективним способом відновити нервову систему та покращити її стан є регулярні фізичні вправи – півгодини, не менше ніж 3 рази на тиждень. Дослідження показали, що при регулярних щоденних помірних тренуваннях стан нервової системи відновлюється швидше та ефективніше.

4. Лікарське чаювання

Ще одним дієвим способом відновлення нервової системи є вживання чаїв на основі лікарських рослин. Вони допомагають зменшити занепокоєння, напругу, розслабитись, є природними антидепресантами. До таких рослин належать:

  • ромашка;
  • валеріана;
  • собача кропива;
  • меліса;
  • мʼята;
  • елеутерокок;
  • материнка.

Також рекомендується пити зелений чай, який сприяє заспокоєнню нервової системи, допомагає покращити сон.

5. Творчі захоплення.

Відновити нервову систему та підвищити її працездатність допомагають творчі захоплення. Художня діяльність, малювання, гра на музичних інструментах стимулюють роботу нервових клітин. Щоденні заняття улюбленим хобі допомагають отримати позитивні емоції, заспокоїтися та відновитися після стресових ситуацій.

Вітаміни для зміцнення та відновлення нервової системи

Найбільш корисними для відновлення нервової системи є вітаміни групи В. Вони дозволяють уникнути ускладнень в результаті збою неврологічних процесів. Ця вітамінна група є дуже важливою для створення нових нервових клітин людського організму.

Вітаміни для нервової системи: 

Назва

Функції

Де містяться

Вітамін В1 

Забезпечує ефективне функціонування нервових клітин, перемагає стрес

Вівсянка, морська капуста, молоко, гречана та пшенична мука

Вітамін В6

Сприяє засвоєнню магнію, забезпечує синтез нейромедіаторів, покращує роботу центральної нервової системи, підвищує стійкість до стресу

Банани, молочка, картопля, чорнослив, апельсиновий сік

Вітамін В9 (фолієва кислота)

Бере участь у синтезі метіоніну, покращує памʼять

Бобові, петрушка, шпинат, гриби, дріжджі

Вітаміни В3, В5, В8

Беруть участь у розподілі клітин, сприяють синтезу нейромедіаторів

Яловичина, цільнозерновий рис, сир, яйця

Вітамін В12

Сприяє утворенню нервових клітин

Курятина, печінка, йогурт, яйця, волоські горіхи

Вітамін С (аскорбінова кислота)

Потужний антиоксидант, який підтримує нервову систему

Цитрусові, зелені овочі

Вітамін D

Нормалізує роботу мозку, нервової системи

Лосось, тунець, форель, ікра, гриби

Вітамін Е

Антиоксидант, захист від дегенеративних процесів

Яйця, мигдаль, фундук

Вітамін К1, К2

Сприяють покращенню памʼяті

Петрушка, спаржа, селера, кисломолочні продукти

Вітамін А

Зміцнює нервові клітини

Морква, яловичина, персики, курага

Також для ефективної роботи нервової системи необхідні амінокислоти:

  1. 5-HTP – амінокислота, яка виробляється в організмі людини самостійно і відповідає за вироблення серотоніну. Серотонін сприяє посиленню сигналів, що передаються між нервовими клітинами.

  2. Габа – аміномасляна кислота, яка міститься в головному мозку та відповідає за імпульсний потік між клітинами нервової системи.

Сьогодні вітамін 5-HTP і Габу можна придбати як біологічну добавку і використовувати щодня в раціоні харчування. Також для відновлення нервової системи розроблено вітамінні комплекси, до складу яких входить багато корисних речовин.

Фізичні вправи для відновлення нервової системи

Для відновлення нервової системи рекомендується комплекс вправ:

1. Розтяжка.

Прийняти вихідне положення лежачи на спині та повільно стискати та розтискати мʼязи всього тіла.

2. Вигинання.

Прийняти вихідне положення лежачи на спині, зігнути спину, задіяти плечі.

3. Стиснення мʼязів нижніх кінцівок.

Повільно витягнути ноги, напружити мʼязи стегон та сідниць.

4. Стиснення мʼязів живота.

У положенні лежачи спині стискати черевні мʼязи, затримуючи кожне стиснення на кілька секунд.

5. Скручування.

У вихідному положенні лежачи на спині, руки за голову, піднімаючись у положення сидячи, скручувати тулуб по черзі в різні боки. Опускатися у вихідне становище.

Цей комплекс фізичних вправ повинен проводитися не менше 3 разів на тиждень впродовж 30 хвилин.

Вплив довкілля на нервову систему

В результаті проведених досліджень у різних країнах світу було встановлено, що зміна якості повітря впливає на зміну психіки людей. Також захворювання нервової системи можуть бути повʼязані з поганою екологічною обстановкою. Китайські вчені стверджують, що у людей похилого віку, які тривалий час проживали в забрудненому середовищі, часто погіршувалися здібності до запамʼятовування нових фактів або інформації.

Забруднене повітря може призвести до депресивних станів та спровокувати розвиток нейродегенеративних хвороб. При багаторазовому вдиханні наночастинок, що містяться у забрудненому повітрі, погіршується робота мозку та можуть розвинутися хронічні запалення нервових клітин. Внаслідок цього нервова система починає давати збій і в організмі людини відбуваються несприятливі процеси.

Правильне харчування, збагачене вітамінами, відмова від шкідливих звичок, помірні фізичні навантаження та заняття улюбленим хобі допоможуть ефективно відновити нервову систему після стресу та перевантаження.

Джерела:

  1. Луцький І.С., Лютікова Л.В., Луцький Є.І. Вітаміни групи В у неврологічній практиці. Міжнародний неврологічний журнал. 2008: 2; с. 89-93.
  2. Бєльська Г.М., Лузанова Є.І., Сергієнко Д.А., Степанова С.Б., Макарова Л.Д. Комплекс вітамінів групи У лікуванні неврологічної патології.
  3. Психологія стресу та методи його профілактики: навчально-методичний посібник / Авт.-упоряд. – ст. викл. В.Р. Більданова, доц. Г.К. Бісерова, доц. Г.Р. Шагівалєєва. - Єлабуга: Видавництво ЄІ КФУ, 2015. - 142 с.
  4. Психологія стресу: теорія та практика [Електронний ресурс]: навчально-методичний посібник / М.Л.Мельникова; Урал. держ. пед. ун-т; наук.ред. Л.А. Максимова.-Електрон. дано.  – Єкатеринбург: [б. в.], 2018.
  5. Вікіпедія. Нервова система. 2023
Як відновити нервову систему: поради і методики
Відгуків0

Написати відгук

Увага: HTML не підтримується!
Суперзнижки! Дивитись все
Хіти продажів