Зміст
- Тестостерон у чоловіків: функції гормону та способи його підвищення
- Що таке тестостерон
- Функція гормону тестостерону для чоловіків
- Норма тестостерону у чоловіків
- Як зрозуміти, що організму не вистачає тестостерону?
- Норма тестостерону у жінок
- Вплив рівня тестостерону для спортсмена
- Як підвищити тестостерон у чоловіків: способи та методи
- Чи можна швидко підвищити чоловічий гормон
- Що буде якщо підвищений тестостерон у чоловіків та жінок
- Список продуктів для підвищення тестостерону
- Вітаміни та добавки для підвищення тестостерону
- Висновок
Тестостерон у чоловіків: функції гормону та способи його підвищення
Тестостерон у чоловіків: функції гормону та способи його підвищення
З біологічної точки зору, тестостерон належить до групи андрогенів. Гормон грає важливу роль в організмі чоловіка, а його нестача чи надлишок здатні спровокувати проблеми зі здоров'ям. Тестостерон бере участь в утворенні м'язів та міцних кісток, відповідає за сексуальність та потенцію чоловіка, тому життєво потрібен організму.
Що таке тестостерон
Тестостерон є одним із найважливіших гормонів у чоловічому організмі. Він синтезується статевими залозами чоловіка і необхідний як для фізичного, так і для психологічного здоров'я, а також для повноцінного інтимного життя. Вироблення тестостерону регулюють гіпофіз та гіпоталамус. Порушення секреції цього гормону веде до серйозних збоїв у роботі організму та появи небезпечних патологій. Тому при нестачі тестостерону необхідно поповнювати його кількість іншими методами.
Функція гормону тестостерону для чоловіків
У тілі чоловіків різного віку міститься різна доза тестостерону. На секрецію гормону впливає стиль життя людини, її харчовий раціон, наявність захворювань. Деякі лікарські препарати здатні пригнічувати вироблення тестостерону.
Однією з ключових функцій гормону виступає його здатність впливати на кількість сперматозоїдів та їх рухливість. Тестостерон відповідає за вторинні статеві ознаки, стресостійкість та витривалість до навантажень. Цей гормон необхідний для нарощування м'язового рельєфу та нормального метаболізму. Чоловік із нормальним рівнем тестостерону відрізняється впевненим характером та здатністю стійко переносити психологічні навантаження.
Норма тестостерону у чоловіків
Рівень тестостерону у чоловіків змінюється із віком. У період із 16 до 25-30 років його секреція досягає максимального значення, а з 35 років кількість гормону знижується. Найбільш активно він виробляється в інтервалі з 4 до 8 години ранку. У другій половині дня синтез гормону протікає менш активно та досягає мінімуму в період з 4 години дня до 8 вечора. Середні показники рівня тестостерону для чоловіків різного віку представлені у таблиці.
Вік |
Норма тестостерону, нмоль/л |
до 7 років |
0,1-1,12 |
8-13 років |
0,1-2,37 |
14-18 років |
0,98-38,5 |
18-50 років |
8,64-29 |
понад 50 років |
6,68-25,7 |
Як зрозуміти, що організму не вистачає тестостерону?
Брак тестостерону в чоловічому організмі супроводжується порушеннями еректильної функції, зниженим статевим потягом, утворенням жирових відкладень замість м'язів. Дефіцит гормону призводить до депресії та підвищеної дратівливості. При недостатньому синтезі тестостерону нерідко спостерігається випадання волосся та підвищена крихкість кісток.
Точну інформацію про кількість тестостерону в організмі можна одержати за допомогою аналізу крові. Брак гормону викликає підвищену стомлюваність, перепади настрою. У спортсменів та бодібілдерів може знижуватися м'язова маса, зменшується бажання займатися спортом.
Норма тестостерону у жінок
Тестостерон є і в організмі жінок. Його концентрація нижча, ніж у чоловіків, і змінюється в залежності від віку. Під час вагітності кількість гормону у жінок збільшується у 3-4 рази порівняно з нормою. Середні показники нормального рівня тестостерону кожної вікової групи жінок представлені у таблиці.
Вік |
Норма тестостерону, нмоль/л |
до 9 років |
до 2,15 |
10-13 років |
до 0,98 |
14-15 років |
0,36-1,54 |
16-18 років |
0,49-1,70 |
19-50 років |
0,52-1,72 |
понад 50 років |
0,46-1,18 |
Вплив рівня тестостерону для спортсмена
Концентрація тестостерону має значення для чоловіків, які регулярно займаються спортом. Гормон підвищує продуктивність тренувань та швидкість набору м'язової маси у бодібілдерів. Він незамінний для всіх, хто хоче покращити свої спортивні показники, підвищити витривалість організму.
Достатній рівень тестостерону допомагає чоловікові витримувати тривалі інтенсивні тренування, дозволяє збільшити частоту фізичних навантажень без шкоди здоров'ю. Це дозволяє уникнути перевтоми м'язів та покращує самопочуття після занять спортом. Регулярні активні тренування допомагають підтримувати у чоловічому організмі стабільно високий рівень тестостерону. У періоди відпочинку від фізичної активності рівень гормону може знижуватись, але легко повертається в норму при відновленні інтенсивних тренувань.
Як підвищити тестостерон у чоловіків: способи та методи
Рівень тестостерону в організмі може знижуватися не лише з віком. Секреція гормону зменшується при регулярних стресах, збоях у роботі гіпофіза та передміхурової залози. На вироблення тестостерону негативно впливає зайва вага, дефіцит вітамінів та мінералів у раціоні. Все це викликає проблеми зі здоров'ям та пригнічений емоційний стан, які можуть призвести до серйозних захворювань та патологій.
При нестачі тестостерону необхідно оперативно поповнити його кількість. Можна налагодити природний синтез гормону, усунувши перелічені негативні чинники, що спричинили дефіцит речовини. Збалансований раціон, повноцінний сон, фізичні навантаження та здоровий спосіб життя сприяють виробленню тестостерону. Але якщо цього недостатньо, на допомогу приходять спеціальні добавки та препарати.
Чи можна швидко підвищити чоловічий гормон
Швидко усунути дефіцит тестостерону допомагають інтенсивні фізичні тренування та спеціальне спортивне харчування. Рівень гормону збільшується після активних силових навантажень та аеробних вправ. Не варто допускати перевтоми, найкраще встановлювати навантаження під можливості свого тіла. Занадто інтенсивні заняття спортом не лише можуть призвести до травм, а й знижують кількість тестостерону.
Оптимальний графік тренувань для підвищення гормону – 3-4 рази на тиждень. Важливо пити на добу достатню кількість води та поєднувати фізичну активність із правильним режимом харчування.
Що буде якщо підвищений тестостерон у чоловіків та жінок
Надлишок тестостерону також спричиняє збої в роботі організму. При цьому на шкірі з'являються вугри, можуть розвиватися патології нирок та печінки, різні захворювання органів репродуктивної системи.
Для жінок підвищений рівень тестостерону загрожує безпліддям. Синтез гормону у великих кількостях перешкоджає процесу овуляції, робить неможливим зачаття. При підвищеному тестостероні у жінок спостерігаються перепади настрою, збивається менструальний цикл, збільшується кількість волосся на тілі, підвищується пітливість.
Чоловікам із підвищеним рівнем тестостерону властива підвищена збудливість. При цьому можуть бути напади агресії, порушення сну. Висока концентрація гормону часто призводить до випадання волосся на голові з одночасним посиленням росту волосяного покриву на тілі. У підлітка із підвищеним рівнем тестостерону спостерігається передчасне статеве дозрівання.
Список продуктів для підвищення тестостерону
Для активного синтезу тестостерону чоловічому тілу необхідний вітамін D та мінерали – цинк та магній. Додаючи у повсякденне меню продукти, що містять ці елементи, можна підвищити рівень гормону природним шляхом. Підвищити концентрацію тестостерону допомагає вживання рослинних жирів.
Вироблення гормону можна підвищити за допомогою таких продуктів:
- жирна морська риба та устриці;
- імбир, горіхи та інжир;
- гранати, авокадо та інші фрукти;
- шпинат, броколі та цибуля;
- гречка;
- яловичина;
- курячі яйця;
- натуральні рослинні олії;
- кисломолочні продукти.
Вітаміни та добавки для підвищення тестостерону
Не завжди можна швидко усунути дефіцит гормону за допомогою фізичних тренувань та здорового способу життя. Підвищити рівень тестостерону допомагають і спеціальні добавки – бустери тестостерону, прийом яких можна поєднувати із заняттями спортом та збалансованим раціоном. До таких добавок належать:
- вітамін D3 — стимулює природну секрецію гормону;
- ашваганда — підвищує стресостійкість та прискорює спалювання жирів, сприяючи синтезу тестостерону;
- Д-аспарагінова кислота — підтримує функції гіпофіза, покращуючи вироблення гормону;
- Трибулус Террестріс — харчова добавка для посилення лібідо та підтримки роботи репродуктивної системи;
- ДГЕА — цей гормон може синтезуватися в надниркових залозах, а його прийом у вигляді добавки дозволяє поліпшити синтез тестостерону;
- пажитник — блокує перетворення тестостерону на естроген, підтримуючи його високий рівень в організмі;
- добавки з цинком та магнієм — форсують природну секрецію тестостерону в організмі та прискорюють набір м'язової маси.
Висновок
Тестостерон має ключове значення для фізичного та психологічного здоров'я чоловіка. Нестача гормону призводить до серйозних збоїв у роботі організму. З появою симптомів дефіциту речовини необхідно переглянути раціон, приділяти більше уваги фізичним тренуванням, уникати стресів, нормалізувати масу тіла та режим сну. Підвищити кількість тестостерону можна і за допомогою спеціальних добавок для підвищення тестостерону, поєднуючи їх прийом із правильним способом життя.