Зміст
- Для чого потрібен вітамін C?
- Як зрозуміти, що в організмі не вистачає вітаміну С?
- "Гусяча шкіра"
- Вигнуте волосся
- Перифолікулярний крововилив та червоні плями
- Сухість шкіри, мікротріщини і дрібні зморшки
- Часті синці
- Повільне затягування ран
- У яких продуктах міститься вітамін С
- Правила прийому вітаміну C
- Протипоказання
- Побічний ефект
Вітамін С – це водорозчинний вітамін, який відомий вам, як аскорбінова кислота. Ця смачна "цукерка" з дитинства таїла в собі важливий компонент для активації безлічі реакцій, що відбуваються в нашому тілі.
Якість судин, синтез колагену і підтримка імунітету в період застуд – це лише верхівка айсберга. Сьогодні ми розповімо вам, для чого потрібен вітамін C, як його правильно приймати і чи можна з'їсти його занадто багато.
Для чого потрібен вітамін C?
Аскорбінова кислота не виробляється організмом, але потрапляє з продуктами харчування і вітамінними комплексами. Для гарного самопочуття необхідно приймати 30-120 мг щодня.
При недостатній кількості вітаміну С розвивається захворювання цинга. Це страшна хвороба, яка була популярна в минулі століття у моряків і мандрівників, до того, як один з лікарів на флоті спробував давати цитрусові матросам. Це виправило ситуацію, і люди, які перебували фактично при смерті вставали, як нічого й не було.
І ось чому:
- Вітамін C необхідний для синтезу білка колагену. Цей білок є основою для сполучної тканини. Відповідає за молодість і пружність шкіри. Міцність дентину (структурної тканини зубів). Еластичність судин. При травматизації тканин колаген сприяє швидкому одужанню, так як є будівельним матеріалом.
- Також вітамін підвищує активність імунітету. Саме тому лікарі рекомендують приймати його при простудних захворюваннях.
- Допомагає організму боротися зі стресом. Було відмічено, що під час хронічного стресу, а також сильних переживань, кількість споживаного організмом вітаміну C збільшувалася.
- Впливає на якість сну, підвищує загальний тонус і бадьорість всього організму.
- Вітамін C є одним з найсильніших антиоксидантів. Він зв'язується з вільними радикалами, що потрапляють в організм через погану екологію, неякісне харчування і життя в умовах міста. Активні радикали здатні руйнувати клітини і провокувати розвиток деяких захворювань. Тому можна сказати, що вітамін C не тільки сприяє їх виведенню, але й захищає внутрішні органи.
- Вітамін C сприяє кращому засвоєнню фолієвої кислоти, а також вітамінів групи В.
- Знижує ризик розвитку тромбозів.
Все це наочно демонструє важливість застосування вітаміну С кожного дня.
Як зрозуміти, що в організмі не вистачає вітаміну С?
В сучасних умовах вкрай складно домогтися цілковитого авітамінозу, як це було у матросів і мандрівників. Однак, при обмеженій дієті, або з інших причин може розвинутися гіповітаміноз. Розберемося з цим детальніше.
"Гусяча шкіра"
Фолікулярний гіперкератоз або “гусяча шкіра” – це шкірне захворювання, при якому на задній поверхні передпліччя, також стегон і сідниць формується горбиста шкіра. Цей стан викликаний кератозом і розвивається через 3-6 місяців з моменту недостатнього споживання аскорбінової кислоти.
Вигнуте волосся
Якщо у вас з'явилися волосини нетиповою зігнутої форми, швидше за все справа в гіповітамінозі вітаміну С. Вони можуть бути вигнутими, скрученими або штопороподібними. Їх нечасто можна помітити вчасно, так як вони схильні до швидкого випадання. Чому так відбувається? Волосся – це білок. Якщо його структура порушується, змінюється його форма і зовнішній вигляд.
Перифолікулярний крововилив та червоні плями
Нагадує розсип з яскраво-червоних точок. Часто біля волосяних фолікулів. Так відбувається через ламкість дрібних капілярів, які живлять фолікули. Якщо з'явилися такі крововиливи, радимо терміново вживати вітамін С. Стан розвивається при відчутному дефіциті.
Сухість шкіри, мікротріщини і дрібні зморшки
Ці ознаки можуть виникати не тільки на обличчі. Доставляють дискомфорт, сверблять. При нестачі вітаміну С шкіра не може справлятися з факторами навколишнього середовища (сонце, вітер, мороз) самостійно. Їй не вистачає корисних речовин для якісної роботи і виділення шкірного сала.
Часті синці
Постійна поява синців також може вказувати на гіповітаміноз вітаміну С. Це відбувається через те, що судини стають ламкими і крихкими. Після будь-якої, навіть самої незначної травми, відбувається маленький крововилив в м'які тканини. Простіше кажучи, з'являється синяк.
Повільне затягування ран
Якщо раніше будь-які порізи гоїлися досить швидко, а тепер процес триває довше, варто перевіритися на гіповітаміноз вітаміну С. Особливо це стосується пацієнтів з незагоюваними виразками.
Тому рекомендовано приймати аскорбінову кислоту кожного дня. Це допоможе запобігти передчасному старінню, погіршенню імунітету і проблем з судинами. Ті, хто приймають вітамін C менше хворіють, міцніше сплять і простіше справляються зі стресами.
Максимально допустима денна доза для дорослих становить 1-2 г, але так як вітамін водорозчинний, все зайве виводять нирки.
У яких продуктах міститься вітамін С
Є думка, що найбільше вітаміну С в апельсинах і лимонах. Але це не так! Найбільше вітаміну в овочах і пряних рослинах. Особливо в тих їх частинах, які контактували з сонячними променями безпосередньо (листя, стебла).
Вітамін C можна знайти в:
- картоплі;
- томаті;
- петрушці;
- солодкому перці;
- шипшині;
- порічках;
- цитрусових;
- обліпихі.
Ці овочі і фрукти є рекордсменами за вмістом вітаміну С. Точне дозування ми писати не будемо, так як воно може варіюватися і відрізнятися в кожному окремому фрукті або овочі, залежати від сезону і кількості сонячних днів в період вирощування.
Правила прийому вітаміну C
Найголовніше, що потрібно запам'ятати, не доводити дозування вище 2 г на добу. В середньому, така кількість аскорбінової кислоти міститься аж в 30 апельсинах.
Крім цього є кілька інших побічних ефектів, які можуть вказувати на надлишок вітаміну С:
- висип і почервоніння (проходить після відміни продукту або препарату);
- нудота і діарея;
- дуже рідко камені в нирках.
Вітамінні препарати приймаються згідно з інструкцією. Зазвичай, 1 таблетка на добу, після їжі. При цьому не важливо, коли був прийом: вранці або ввечері.
Протипоказання
Не рекомендовано приймати вітамін С:
- тривалий час у підвищених дозах (близько 500 мг) при цукровому діабеті, порушеннях роботи нирок, таласемії та гіпероксалурії;
- деякі вітамінні комплекси не рекомендовані для дітей молодше 18 років (краще підбирати дитячі форми або проконсультуватися з педіатром);
- при підвищеній чутливості до компонентів препарату.
Побічний ефект
Як вже зазначалося раніше, аскорбінова кислота – водорозчинна, і легко виводиться нирками. Не рекомендовано перевищувати максимальну норму в 2 г в один день. А також якщо є протипоказання до прийому.
Може з’явитись висип, що нагадує алергію. Також виникають проблеми з шлунково – кишковим трактом-диспептичні порушення, у вигляді нудоти, блювоти і діареї. У крайніх випадках, якщо занадто тривалий прийом препарату, аскорбінова кислота може спровокувати камені в нирках.
А в усіх інших випадках може розвиватися алергічна реакція на інші компоненти вітамінного препарату або їжі, яка вживалася для отримання вітаміну С.