Українська
РУСУКР

Омега 3: користь, де міститься, побічні ефекти

19.01.2023
0

Про користь жирних кислот відомо багатьом, а їхнім джерелом можуть бути продукти харчування і спеціальні біологічно активні добавки. Але приймати їх потрібно правильно, щоби дати організму максимальну користь і не нашкодити. Жирні кислоти мають низку цінних властивостей, але мають і певні протипоказання. Як пити Омега 3 та які функції вона виконує в організмі людини?

Жирні кислоти Omega 3: склад та опис

Комплекс Омега 3 являє собою набір поліненасичених кислот, які необхідні людині для нормального перебігу всіх найважливіших процесів життєдіяльності. Ненасиченими їх називають тому, що в них немає двох протонів водню. Отримати жирні кислоти можна лише з їжі, оскільки вони не синтезуються в організмі самостійно.

У складі Омега 3 присутні три компоненти:

  • АЛК (альфа-лінолеїнова кислота) — присутня у рослинних оліях, насінні льону та чіа;
  • ДГК (докозагексаєнова кислота) — є одним із ключових компонентів ліпідів і міститься в жирній морській рибі;
  • ЕПК (ейкозапентаєнова кислота) — її джерелом виступає м'ясо лосося, палтуса та інших видів холодноводних риб.

У чому різниця між Омега 3 та риб'ячим жиром?

Багато людей вважають Omega 3 синонімом риб'ячого жиру, але це не так. Ці добавки відрізняються між собою за складом. Риб'ячий жир отримують від риб, а жирні кислоти є одним із його складових компонентів. Ще одна важлива відмінність Омега 3 від риб'ячого жиру – ступінь очищення продукту. У другої добавки цей показник нижче, але до її складу крім жирних кислот можуть входити різні вітаміни та мінерали. Омега 3 піддається більш ретельному очищенню і містить тільки комплекс трьох поліненасичених кислот.

Де міститься Omega 3?

Можна поповнити запас жирних кислот у організмі з допомогою збалансованого раціону. Для цього важливо знати, в яких продуктах їхня концентрація особливо велика. Найбільше цієї речовини міститься в скумбрії, лососі, оселедці та інших різновидах жирної морської риби. Джерелом жирних кислот також може бути морська капуста та інші їстівні морські водорості.

Але не завжди вдається отримати необхідну дозу речовини з їжі. Кількість Омега 3 у продуктах невелика, тому іноді навіть регулярне вживання морської риби не здатне усунути дефіцит жирних кислот в організмі. Виробники випускають Омега 3 у формі окремої харчової добавки. Її можна придбати в аптеці та приймати як доповнення до основного раціону.

Чим корисна Омега 3?

Завдяки кожному з компонентів жирних кислот користь Омега 3 для людини очевидна. Ця речовина належить до незамінних для організму добавок. Вона бере участь у синтезі ейкозаноїдів, необхідних для повноцінної роботи імунітету і необхідна для формування оболонок навколо нейронів. Жирні кислоти впливають на склад крові, зменшуючи концентрацію тригліцеридів. Омега 3 необхідна різним категоріям людей, маючи безліч цінних для організму властивостей.

Для жінок та для чоловіків

Жирні кислоти є важливими для здоров'я дорослої людини, оскільки ключові компоненти Omega 3 беруть участь у різних процесах життєдіяльності. Речовина впливає на роботу серцево-судинної системи, зору, головного мозку. Додаючи до свого раціону жирні кислоти, можна запобігти розвитку багатьох захворювань і покращити самопочуття.

То навіщо потрібна Омега 3? Добавка має низку корисних властивостей:

  • знижує ризик розвитку ішемічної хвороби серця;
  • зміцнює стінки кровоносних судин;
  • зменшує рівень шкідливого холестерину, запобігаючи утворенню тромбів;
  • позитивно впливає на роботу нейронних зв'язків, нервової системи та головного мозку;
  • покращує зір, позитивно впливаючи на сітківку ока;
  • допомагає протистояти стресовим ситуаціям, виступаючи ефективним профілактичним засобом проти депресії;
  • зміцнює імунітет, підвищуючи опірність організму до вірусів та інфекцій;
  • позитивно впливає на кістки та суглоби, роблячи їх стійкішими до навантажень;
  • підвищує еластичність сухожиль, зміцнює хрящі;
  • покращує стан шкіри, уповільнює процеси старіння та розгладжує зморшки;
  • бере участь у процесі утворення сперми у чоловіків.

Для вагітних та для дітей

Існують окремі періоди життя, коли пити Омега 3 у вигляді додаткової добавки особливо важливо. У дитячому віці організму важливо отримувати достатню кількість жирних кислот, оскільки вони необхідні розвитку скелета і м'язів. Омега 3 допомагають запобігти рахіту, знижують ризик простудних захворювань і навіть зменшують нервову збудливість у гіперактивних дітей.

Не менш важливо приймати Omega 3 під час вагітності. Добавка покращує самопочуття жінки, допомагає впоратися з депресією. А вживання жирних кислот в останньому триместрі дозволяє зменшити ризик розвитку патологій у плода.

Для схуднення

Жирні кислоти здатні нормалізувати гормональний фон, що безпосередньо впливає на обмін речовин. Вживаючи Омега 3 під час дієти, можна підвищити ефективність схуднення. Така добавка допомагає спалювати підшкірний жир і нормалізує вироблення інсуліну в організмі. Жирні кислоти стимулюють метаболізм, підвищують загальний тонус, забезпечуючи почуття бадьорості навіть за умов обмеженого дієтичного раціону.

Як правильно приймати Омега 3?

Для жінок добова доза жирних кислот становить 1000-2000 мг, а чоловіків — до 3000 мг. Точне дозування добавки допоможе визначити лікар, ґрунтуючись на стані здоров'я конкретної людини. Жирні кислоти краще пити під час їжі або відразу після неї. Не варто вживати добавку натщесерце.

Як приймати Омега 3 дітям? Допустима добова доза становить до 1000 мг і визначається педіатром. Жирні кислоти можна призначати дітям віком 7 років, але іноді за приписом лікаря їх вводять до раціону дитини з трирічного віку.

Курс прийому добавки зазвичай становить 4 тижні. За потреби його можна повторювати до трьох разів на рік. Спортсмени та бодібілдери використовують Омега 3 частіше для формування привабливої мускулатури. Для чоловіків, які переносять значні фізичні навантаження, допустимо збільшити денну дозу добавки до 4000 мг, але тільки після консультації з лікарем. Спортсмени повинні робити перерву не менше ніж 2 місяці між курсами прийому жирних кислот.

Побічні ефекти Омега 3 та протипоказання

За дотримання дозування прийом жирних кислот приносить організму тільки користь. Але в деяких випадках можуть з'являтися неприємні побічні дії — неприємний «рибний» запах із рота, нудота та біль голови. Перед початком курсу необхідно обов'язково порадитися з лікарем, щоб точно визначити допустиму дозу жирних кислот. Не можна пити Омега 3 людям з:

  • гіпервітамінозом;
  • хворобами щитовидної залози;
  • туберкульозом;
  • сечокам'яною хворобою;
  • індивідуальною алергією на компоненти добавки;
  • геморагічним синдромом.
     
Омега 3: користь, де міститься, побічні ефекти
Відгуків0

Написати відгук

Увага: HTML не підтримується!
Суперзнижки! Дивитись все
Хіти продажів